• 29 Mayıs, 2017

Cizre Belediyemiz her alanda çalışmalarına aralıksız devam ediyor

Göreve geldiği günden beri Cizre’nin çehresini değiştirmeye devam eden Cizre Belediye Başkanımız ve Kaymakam Sayın Ahmet Adanur’un geliştirdiği projeler çerçevesinde Belediyemizin çalışmaları her alanda devam ediyor.

Göreve geldiği günden beri Cizre’nin çehresini değiştirmeye devam eden Cizre Belediye Başkanımız ve Kaymakam Sayın Ahmet Adanur’un geliştirdiği projeler çerçevesinde Belediyemizin çalışmaları her alanda devam ediyor.  Kentin alt yapısını değiştirip güçlendirmek için ve kentin üst yapısında projeler geliştirip bu projeler kapsamında modern bir kent oluşturmak için Belediye Başkanımız Sayın Adanur’un talimatlarıyla Cizre Belediyemizin çalışmaları kapsamlı bir şekilde devam ediyor. Öncelikle kentin alt yapısıyla başlatılan çalışmalarda kanalizasyon hatları, yağmurlama hatları ve su şebekesi hatlarının değiştirilip yenilenmesi, güçlendirilmesi ve Cizre nüfusuna yetmesi için projeler hazırlatıldı ve bu projelerin hayata geçirilmesi için de ihaleler yapıldı, birçok yerde çalışmalar başlatıldı bile.

Kentin birçok mahallesinde yeni parklar inşa ediyoruz, yeşil alanlar oluşturuyoruz

Yine şehrin yeşil bir görünüme kavuşturulması için de kentin dört bir yanına parklar inşa etmek için çalışmalar başlatan Belediyemiz, Cizre’nin modern ve yeşil bir kente dönüşmesi için de şehrin dört bir yanına yeni parklar inşa ediliyor, ağaçlar ekiliyor ve projeler geliştiriliyor. Bu kapsamda Yafes Mahallesi’nde 1, Sur Mahallesi’nde 1, Konak Mahallesi’nde 3 ve Nur Mahallesi’nde de bölgenin en büyük parkı olmak üzere çok sayıda yeni park inşa ediyoruz. Kısa süre içinde çalışmaların başlatıldığı bu parklardan çoğunun yapımı tamamlanıp halkımızın hizmetine açılırken birçoğunda da çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor ve çalışmaların devam ettiği parkların da en kısa sürede halkın hizmetinde olacaktır.

Hayvan Pazarı ve Makine İkmal Merkezi projelerini de hayata geçirmek için çalışıyoruz

Belediyemizin Makine İkmal Merkezi için yer tespiti ve proje aşamasının tamamlanmasıyla birlikte Makine İkmal merkezi inşa edilecektir. Nüfusunun büyük bir kısmının hayvancılıkla uğraştığı ama bu güne kadar Hayvan Pazarının olmadığı Cizre için yeni bir Hayvan Pazarı kurulması için de projeler geliştirdik ve yer tespiti de yapıldı. İhale aşamasının da bitmesiyle birlikte Cizre halkı için yeni bir Hayvan Pazarı kuracağız.

Mezbahane binamız faaliyete geçti  

      

          

Ayrıca Kesimlerin düzenli, sağlıklı ve modern yöntemlerle yapılabilmesi için de Mezbahane binamızı faaliyete geçirdik. Mezbahane binamızın faaliyete geçmesiyle 50 yıl öncesine dayanan sağlıksız hayvan kesimine son verdik.  Mezbahane binasında bulunan ikizray sistemi sayesinde etler yerle hiç temas etmeden tamamen havada kesim yapılıyor. Etler güvenli ve sağlıklı bir şekilde evlere ulaştırılıyor. Mezbahane binamız sayesinde kaçak kesimin de önüne geçmek için de çalışmalarımız devam ediyor. Mezbahanenin arıtma özelliği de mevcut olup kesimhanede atık suların arıtma tesisinde işlemden geçirildikten sonra nehir suyuna deşarj edilecek olup ilçemizden geçen Dicle Nehri’nin temiz tutulmasını sağlıyoruz.

Arıtma Tesisi inşa ediyoruz

İlçede yıllardır kanayan yara olan içme suyu sorununa kalıcı çözüm bulmak ve su sorununu tamamen ortadan kaldırmak amacıyla Arıtma Tesisi inşa ediyoruz. Proje ve ihale aşamalarının bitmesiyle hızlı bir şekilde inşaat çalışması başlatılan Arıtma Tesisi’nde çalışmaların 2017 yılı ortalarında bitmesi hedefleniyor. DSİ tarafından yapılan çalışmayla Arıtma Tesisi bitiğinde DSİ arıtma tesisini Belediyemize devredecektir. 2017 yılı ortalarında  tamamlanması planlanan Arıtma Tesisi daha sonra Cizre ilçe Belediyemize devredilecektir. 20 bin metrekareden fazla alan üzerinde kurulan Arıtma Tesisi’nin tamamlanmasıyla birlikte Cizre’nin içme, kullanma ve sanayi anlamında 2045 yılına kadar su ihtiyacının karşılanacaktır. Arıtma Tesisi’nin tamamlanmasıyla birlikte ilçedeki içme ve kullanma suyu isale hattı da tamamen değiştirilip güçlendirilecektir ve Cizre’de kesintisiz bir şekilde su verilmeyen hiçbir mahalle ve bölge kalmayacaktır.

Dörtyol’da Akıllı Ulaşım ve Kavşak Projesi’ için çalışmalar başlattık

Cizre’de artan nüfusa bağlı olarak ulaşımın artması ve bundan dolayı da yol ve caddelerin yetersiz kalmasıyla birlikte Cizre Belediyemiz yolları genişletmek hem yaya hem de araç trafiğini rahatlatmak amacıyla Dörtyol Kavşağı’na ‘Akıllı Ulaşım ve Kavşak Çalışması’ projesini hayata geçirmek için çalışmalar başlatıldı. Proje aşaması tamamlandıktan sonra ihale aşaması da biten Dörtyol Kavşağı için çalışmalar başlatıldı.

 Cumhuriyet Parkı Şehir Meydanına dönüşecek, Yafes Caddesi yeni görünüm kazanacak

Kavşak projesini daha da güzelleştirmek ve ilçemize modern bir görüntü kazandırmak için Dörtyol Kavşağının yanında bulunan 2 bin 200 metrekarelik Cumhuriyet Parkı da yeniden dizayn edilerek Şehir Meydanı’na dönüştürülecek. Bu projeye bağlı olarak Dörtyol’dan başlayıp Cizre Köprüsü’ne (Dicle Köprüsü) kadarki 500 metre uzunluğundaki Yafes Caddesi’nin de orta refüjü yapılacak, kaldırım ve led aydınlatma sistemleri çalışması yapılacaktır. Belediyemize ait şehir içi otobüslerde akıllı kart sistemi kuracağız.

İzzet Gezer Caddesi’nde ‘Sokak Sağlıklaştırılması’ çalışması başlattık

Kentimizin en işlek caddelerinden biri olan İzzet Gezzer Caddesi’ni baştan değiştirip ‘Sokak Sağlıklaştırılması’ projesini de hayata geçirmek için çalışmalar başlattık. Eskiden parke taşı döşenmiş halde olup seyyar satıcılardan ve kaldırım işgallerinden geçilmeyen caddeye Belediye Başkanımız Sayın ADANUR tarafından getirilen yeni düzenlemeyle artık seyyar satıcılar tezgahlarını gelişi güzel bırakmayacak, kaldırım işgalleri yapılmayacak ve İzzet Gezer Caddesi o eski görüntü yerine yeniden inşa edilmek için proje geliştirildi. İzzet Gezzer Cadddesi’ni ‘Sokak Sağlıklaştırılması’ projesi için çalışmalar başlatıldı.

İş makineleri aracılığıyla parke taşlar kaldırıldı, yetersiz olan alt yapıyı güçlendirme çalışması yapılacak, yer altı çalışmaları tamamlandıktan sonra cadde yeniden dizayn edilecek ve şehrin temiz ve modern kent görünümüne yeni bir görüntü katacak. Projesinin tamamlanmasıyla birlikte yolun her iki tarafına geniş kaldırımlar yer alacak, yol iki aracın yan yana geçebileceği genişlikte yapılacak ve dükkanların önündeki gölgelikler tek renk ve tek çeşit oluş yeni bir düzen ve görünüme kavuşacaktır.

Sanayi Caddesi’nde ‘Sokak Sağlıklaştırılması’ çalışması başlattık 

Kentimizin en işlek ve Cizre Belediyemizin de yer aldığı Sanayi Caddesi’ni baştan değiştirip ‘Sokak Sağlıklaştırılması’ projesini de hayata geçirmek için çalışmalar başlattık. Eskiden parke taşı döşenmiş halde olup araç trafiğinden geçilmeyen caddeye Belediye Başkanımız Sayın ADANUR tarafından getirilen yeni düzenlemeyle artık araç trafiğine kapatılan Sanayi Caddesi o eski görüntü yerine yeniden inşa edilmek için proje geliştirildi. Sanayi Cadddesi’ni ‘Sokak Sağlıklaştırılması’ projesi için ihale aşaması tamamlandıktan sonra çalışmalar başlatıldı.

İş makineleri aracılığıyla parke taşlar kaldırıldı, yetersiz olan alt yapıyı güçlendirme çalışması yapılacak, elektrik telleri yer altına alındı ve yer altı çalışmaları tamamlandıktan sonra cadde sanat sokağının devamı olacak şekilde yeniden dizayn edilecek ve şehrin temiz ve modern kent görünümüne yeni bir görüntü katacak. Projesinin tamamlanmasıyla birlikte yolun tam ortasına 3 metrelik yaya yolu yapılacak, yolun her iki tarafına çiçeklik, 12 adet bank, çiçeklikler konulacak. Yine yolun her iki tarafına halkın güneşten korunması için tek tip ve düzenli açılıp kapanabilen çelik konsilosyon (Güneşlik) yapılacak. Çalışmalar büyük oranda bitmiş durumda.