• 1 Mayıs, 2017

Cizre Belediyemiz Musiki Derneğini kurdu

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’müz bünyesinde Cizre de sanatçıları bir araya getirip müzik sanatını icraa etmeleri için Cizre Belediyesi Musiki Derneğini kurdu. Belediye Başkanımız ve Kaymakam Sayın Adanur’un talimatı üzerine harekete geçen Belediyemiz, kurduğu Musiki Derneği’nde musiki sanat, bölgesel halk ezgilerinin ve halk oyunlarının aslına bağlı kalarak yaşatma ve nesilden nesile aktarılmasını sağlamak için çalışmalar yapılacaktır.

Cizre Belediyemiz kültürel faaliyetlerine bir yenisini ekliyor. Kültürel faaliyetlere ağırlık veren Cizre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’müz Belediye Başkanımız ve Kaymakam Sayın Ahmet Adanur’un talimatı üzerine Cizre’deki sanatçıları bir araya getirme ve sanatlarını icra etmeleri için, musiki sanat, bölgesel halk ezgilerinin ve halk oyunlarının aslına bağlı kalarak yaşatma ve nesilden nesile aktarılmasını sağlamak için çalışmalar yapılacaktır.

‘Sanatlarını icra etmeleri için mahalli sanatçıları bir çatı altına topluyoruz’

Kurulma aşaması tamamlanan Cizre Belediyesi Musiki Derneği hakkında bilgi veren Belediye Başkanımız ve Kaymakam Sayın Ahmet Adanur, Cizre’de bulunan mahalli sanatçıları bir çatı altına toplayarak, sanat müziğini, halk müziğini ve yerel zenginliklerini derleyerek sanat severlere sunmak amacıyla Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde Musiki Derneği’ni kurduklarını söyledi.

‘Halkımızın kültür ve sanat zenginliğine yönelik çalışmalar yapacağız’

Musiki Derneği’nde, musiki sanat ve bölgesel halk ezgilerinin ve halk oyunlarının aslına bağlı kalarak yaşatma ve nesilden nesile aktarılmasını sağlamak için çalışmaların yapılacağını belirten Adanur, “Cizre halkının kültür ve sanatının zenginliğini hatırlatmak ve buna yönelik faaliyetlerde bulunmak, halkın sanat anlayışını yükseltecek eğitici ve açıklamalı konserler, dinletiler ve gösteriler hazırlayarak kültür ve sanat hizmeti sunacaktır. Çocuk ve gençlere yönelik sanatsal çalışmalar yapılacaktır. Amatör sanatçılar yetiştirmek ve üniversitelerin konservatuar bölümlerine öğrenci yetiştirmek için sanat dallarında kurslar açmak, şehrin kültür ve sanatını yerel ve ulusal basında, yurtiçi ve yurt dışında tanıtmak amacıyla çalışmalar yapılacaktır.”diye ifade etti.