• 29 Mayıs, 2017

Dicle Nehri Islah Projesi çalışmaları hummalı bir şekilde devam ediyor

Cizre Belediyemiz ile DSİ’nin birlikte yürüttüğü ‘Dicle Nehri Islah Projesi’ kapsamında kentimizi su taşkınlıklarından korumak, Dicle Nehri’nin iç ıslahını sağlamak ve Cizre’mize güzel bir görünüm kazandırmak amacıyla Dicle Nehri Islah projesi çalışmaları tüm hızıyla hummalı bir şekilde devam ediyor.

Cizre Belediyemiz ile DSİ’nin birlikte yürüttüğü ‘Dicle Nehri Islah Projesi’ kapsamında kentimizi su taşkınlıklarından korumak, Dicle Nehri’nin iç ıslahını sağlamak ve Cizre’mize güzel bir görünüm kazandırmak amacıyla 25 Milyon TL maliyeti olan Dicle Nehri Islah Projesi çalışmaları tüm hızıyla hummalı bir şekilde devam ediyor. 30 Kamyon,12 Ekskavatör, 10 Dozer, 2 Taraklan (sallama) 3 Yakıt tankeri, Arazör, Su tankeri olmak üzere toplamda 65 araç ile devam eden çalışmalarda 5 bin 850 metre sağ sahil, 5 bin 600 metre sol sahil olmak üzere her iki tarafta 6 metre yüksekliğinde taş tahkimatı yaptık.

Tarihi Bafid Köprüsü’nü koruma altına alıyoruz

Su taşkınlıklarından korunmak için sahil kenarlarını taş tahkimatının yanı sıra nehrin ortasına küçük adacıkların yapımı için çalışmalar yürütülüyor. Yine yapılan çalışmalarda kum ocakları nedeniyle Nehir havzasının değişmesiyle nehrin diğer tarafında kalan tarihi Bafid Köprüsü’nü tekrardan koruma altına almak için çalışmalar yapılıyor.

‘Projenin tamamlanmasıyla Cizre’nin çehresi değişecektir’

Belediye Başkanımız ve Kaymakam Sayın Ahmet Adanur, Dicle Nehri’nde süren ıslah çalışmasında suyun güzel ve düzenli akması için taş tahkimatının kısa bir süre içinde tamamlanacağını belirterek, “Taş tahkimatı işi bittiğinde nehrin her iki tarafı ve ortasının bir kısmında yeşil alan oluşturabilmeleri için yüzlerce hektarlık alan ortaya çıkacaktır. Cizre Belediyesi olarak halkımızın daha rahat ve huzur içinde yaşamalarını sağlamak amacıyla bu alanların hepsini yeşil alanlar, piknik alanları ve park yapacağız. Dicle Nehri’nin iç ıslahını sağlamak, su taşkınlıklarından korunmak, suyu ve toprağı fazla erozyona uğratmadan Dicle Nehri havzasının genişlemesini önlemek, Dicle Nehri’ni düzene koyup kentimize güzel bir görünüm kazandırmak Dicle Nehri Islah projemizin temel amacıdır. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Cizre’nin çehresi tamamen değişecektir.” dedi.