• 29 Mayıs, 2017

Turizm Rehberi

Mir Abdal Camii

mir-abdal-camii

 

1437’de inşa ettirilen cami ilçede bulunan kalenin surlarının üzerinde bulunmaktadır. Sur sırtlarında bulunduğundan korunmuş ve günümüze kadar gelebilmiştir. Emir Abdullah İbn Seyfeddin Boti tarafından yaptırılmıştır. Kendisi Cizre Beyi idi o dönemde. Siyah bazalt dikdörtgen kesim taşlardan yapılmış olan hoş bir mimarisi olan cami tek bir kubbe ile örtülmüştür. Hemen yanında Mem’u Zin türbesi bulunmaktadır. Cami ile birbirlerini mimari özellikleri bakımından bütünlemektedirler. Kesme kare yapılı taşlar ile inşa edilmiş ve ortasına tek bir kubbe oturtularak tamamlanmış kubbe camiyle aynı mekana açılmaktadır.

Mem û Zîn Türbesi

1024px-Gora_Mem_û_ZînMem û Zîn Ehmedê Xanî’nin 1692 yılında yazdığı ünlü manzum eseri. Kürtçe’nin Kurmanci lehçesi ile yazılmıştır.

Birbirine aşık olan ancak kavuşamayan iki gencin trajik öyküsünü anlatır. Bu hikâye milattan çok önceden bu yana halk arasında söylenen ve mitolojik nitelik kazanan bir destandır. Ozan bu destandan ilham alarak o hikâyeyi kendi çağının yaşantısına göre somut bir kalıba dökmüş, çağdaş bir üslupla yazmıştır. Bu suretle hem destanı kaybolmaktan kurtarmış, hem de insanlığa ölmez bir eser armağan etmiştir.

Bu eserde Mem û Zîn’in aşkı etrafında çağının yaşantısını, o zamanın sosyal, kültürel ve idari durumunu da güçlü bir maharetle tasvir etmiştir.

İyiliği, doğruluğu, suçsuzluğu, zayıflığı ve çaresizliği Mem û Zîn’in şahsında toplayarak; kötülüğü, dalkavukluğu, fitneciliği ve ikiyüzlülüğü de Bekir karakterinde somutlaştırarak gözler önüne sermiştir.

(Kürtçe)« Zîn bi findê re di peyive
Dem, şem’e di kir ji bo xwe demsaz
Ey hemser û hemnişîn û hemraz
Herçendî bi sohtine wekî min
Emma ne bi gotinê wekî min
Ger şibhete min te ji bi gota
De min bi xwe dil qewî ne sohta  »
(Türkçe)« Zîn muma sesleniyor
Bazen mumu ederdi kendine muhattap
Ey sır ve dinginlik arkadaşım, baş yoldaşım
Gerçi yanmak yönünden de benim gibisin sen
Fakat sohbet yönünden benim gibi değilsin
Eğer sen de benim gibi konuşsaydın
Benim gönlüm de fazla yanmazdı. »

Cizre Ulaşım & Konum & Çevre

Doğudan Silopi ilçesi ile , batıdan İdil ilçesi ile , kuzeyden Şırnak merkez ile , güneyden ise Suriye ile sınırı bulunan Cizre aynı zamanda yurt dışına açılan bir kapı konumundadır. Karayolu ile ulaşımı Türkiye’nin her yerinden mümkündür fakat dağlık bir coğrafyanın hüküm sürdüğü bir bölgede olmasından dolayı uzak mesafeye vurulduğunda kara yolu sadece ilçeye ulaşımda kullanılmaktadır. Mardin’e yakın olmasına kıyasla düşündüğümüzde Mardin hava alanına hemen hemen Türkiye ve dünyanın tüm merkezlerinden hava yolu ile aktarmalı dahi olsa ulaşabilirsiniz. Mardin ile mesafesi yaklaşık olarak 2 ila 2:30 saatlik bir yolculuktur. Normal şartlarda 150 km lik bir yol daha kısa zamanda kat edilebilir fakat dağlık alanda bulunmasının faktörü burada da kendini gösteriyor. Bu ulaşım için önemli bir durumdur. Göz önünde bulundurursanız zamandan kazanabilirsiniz.

İstanbul ve İzmir gibi merkezlerden Şırnak iline ulaşım kara yolu ile ortalama 1 gün sürmektedir. 1 gün kara yolunda yolculuk etmekte gerçekten yorucu bir eylem. Bu yüzden bizim tavsiyemiz Mardin hava alanı üzerinden tercihinize göre taksi ile cizreye ulaşmak yada Mardin terminalinden kalkan Cizre minibüslerini kullanarak Cizre’ye 2 ile 2:30 saat aralığında ulaşmaktır.

Karayolu ile İstanbul ile 1530 km ( 22 saat 30 dakika ) , İzmir ile 1540 km ( 25 saat ) , Mardin ile 150 km ( 2 saat 15 dakika ) uzaklıktadır.

İlçeleri olan Merkez ile 45 km , Silopi ile 31 km , İdil ile 29 km , Güçlükonak ile 41 km , Uludere ile 92 km , Beytüşşebap ile ise 143 km mesafededir.