Cizre’de 15 Temmuz Demokrasi Zaferinin Altıncı Yıl Dönümü Kutlandı.

Cizre’de 15 Temmuz Demokrasi Zaferinin Altıncı Yıl Dönümü Kutlandı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin altıncı yıl dönümünde ilçemizde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma etkinlikleri düzenlendi.

15 Temmuz etkinlikleri kapsamında hükümet konağı – Kaymakamlık bahçesinde program düzenlendi. Yapılan programa Kaymakam / Belediye Başkan V. Mehmet Tunç’un yanı sıra kamu kurum müdürleri, STK’lar, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an tilaveti ve dualar edildi.

Anma programında konuşma yapan Kaymakam/Belediye Başkan V. Mehmet Tunç, ‘’ 15 Temmuz 2016 tarihinde, FETÖ silahlı terör örgütünce, devletimize, milletimize ve demokrasimize karşı girişilen hain darbe girişiminin, kahraman şehitlerimiz, gazilerimiz ve aziz milletimiz tarafından bertaraf edilişinin 6. Yıl dönümü münasebeti ile toplanmış bulunmaktayız.

Konuşmamım başında başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle yad ederek, gazilerimize de Allah’tan sağlık ve sıhhat dileyerek başlamak istiyorum.

Milletimizin istiklaline ve istikbaline sahip çıktığı o gecede, şehitlerimiz ve gazilerimiz, devlet için, vatan için, bayrak ve ezan için, gençlerimiz ve geleceğimiz için tereddüt dahi etmeden canlarını feda etmişlerdir. Aynı gecenin sabahında 251 yiğit vatan evladı şehit olmuş, 2700’ün üzerinde vatandaşımız ise gazi olmuştur.

Hain darbe girişimine kayıtsız kalan, üç maymunu oynayan dünya devletlerine dur diyen aziz milletimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çağrı üzerine, meydanlara, havalimanlarına gelmiş; vatanına, demokrasisine, gençlerine ve geleceğine sahip çıkmıştır.

Kendini 1 dolara satan, hain silahlı terör örgütü mensupları ve onları maşa gibi kullanan hain terör destekleyicisi devletlere karşı destansı bir duruş sergileyen aziz milletimiz, 50 yıllık kirli oyunu bozguna uğratmıştır.

Değerli Cizreli hemşerilerim,

Geçmişten aldığımız büyük ve güçlü devlet geleneklerimiz ile bizler bu coğrafyada bir ve bütün olarak kardeşçe yaşamaya, çalışmaya ve üretmeye devam ettikçe; kirli emelleri olan tüm terör örgütleri ve teröre destek veren devletler avucunu yalayacaktır.

15 Temmuz gecesinin milletimizdeki tezahürü bir ve bütün olma ülküsüdür. Gecesi ve gündüzü ile (Güçlü Türkiye - Güçlü Millet) ülküsünden bir an olsun ayrılmadan ülkemizi başta 2023 hedeflerine sonrasında da 2053 ve 2071 hedeflerine ulaştırmak için hep birlikte var gücümüzle yaşamaya, çalışmaya ve üretmeye davam edeceğiz.

Önemli olan millet olarak bir ve bütün olmaktır. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak hep birlikte bunu başarmaya devam edeceğiz.

Bu vesile ile devletimizin milletimizin bekasına kast eden tüm şer odaklarının hayallerinin, er ya da geç bertaraf edileceğine dair inancımla, hain darbeye karşı onuru, şerefi ile mücadele ederek hayatını kaybeden tüm şehitlerimize yeniden Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar ve sağlık diliyerek sözlerimi noktalamak istiyor, katılımlarınızdan dolayı siz değerli Cizreli hemşerilerime saygı, şükran ve muhabbetlerimi sunuyorum. “dedi.

15 Temmuz demokrasi zaferi ile ilgili hazırlanan resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilerimize hediyeler verildi. İlçe müftülüğünce hazırlanan ilahi grubu ve Belediyemiz El Cezeri müzik korosunun seslendirdiği şarkılar ile program devam etti.

Program boyunca Belediyemiz ve Kızılay tarafından vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişiminin altıncı yıl dönümünde ulusa seslenişinin ardından 15 Temmuz anısına video sunumu gerçekleştirildi.

Gece saat 00.13’te İlçemizdeki tüm camilerimizde Sela’lar okundu.

Daha sonra Kaymakam / Belediye Başkan V. Mehmet Tunç, beraberinde kamu kurum müdürleri ve vatandaşlar demokrasi nöbeti tutmaya başladı. Demokrasi nöbeti sabah ezanıyla birlikte program son buldu.

 

Copyrigt © 2017 Cizre.bel.tr | Tel: 0 (486) 616-1010 - Fax: 0 (486) 616-8513