Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyeleri’nin Açılışını Gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyeleri’nin Açılışını Gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'e teşriflerinde, 27 ilde eş zamanlı olarak Milli Teknoloji Hamlesinin itici gücünü oluşturacak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyeleri'nin açılışını gerçekleştirdi.

Etkinlik alanındaki konuşmasında Sayın Cumhurbaşkanımız, gerek Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi gerekse Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde birçok çalışma başlattıklarını hatırlattı. Hâlihazırda 66 ilde bulunan Deneyap Teknoloji Atölyelerini, 2023 yılına kadar 81 ilin tamamına yaygınlaştıracaklarını, bu atölyelerde henüz ilk ve ortaokul çağındaki çocuklara yapay zekâ, robotik kodlama, siber güvenlik gibi geleceğin teknolojilerine yönelik dersler verdiklerini söyledi.

Sayın Cumhurbaşkanımız, açılış kurdeleleri kesilmeden önce video konferans yoluyla Şırnak İlimize bağlandı, Valimiz Ali Hamza Pehlivan’dan bilgiler aldı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan; “Gördüğünüz gibi on binlerle İstanbul’dan, Atatürk Havalimanından sizlere sesleniyoruz. Deneyap Atölyesinde başarılı çalışmanız sebebiyle sizleri en kalbi duygularla selamlıyoruz. Evet Sayın Valim, kurdele sizde, makas sizde.” dedi.

Valimiz Ali Hamza Pehlivan ise; “Sayın Cumhurbaşkanım, Şırnak’tan, 12. yüzyılda ilk robot çalışmaları yapan sibernetik alanının kurucusu sayılan fizikçi, matematikçi bilim insanı İsmail Ebul-iz El Cezeri’nin memleketinden, namı diğer Şehr-i Nuh’tan hürmetlerimizi, saygılarımızı arz ediyorum.

Himayelerinizde bugün, biri İl Merkezimizde diğeri de Cizre İlçemizde olmak üzere iki Deneyap Atölyemizi hizmete alıyoruz. Başta Zat-ı Alileriniz olmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, Türkiye Teknoloji Takımı ve TÜBİTAK’a katkılarından dolayı şükranlarımızı arz ediyoruz.

Bu Atölyelerde toplam 160 öğrencimiz hizmet alacak. Bu tür desteklerle Şırnaklı gençlerimiz, öğrencilerimiz himayelerinizde sürdürülen Yerli ve Milli Teknoloji Hamlesine hizmet edecek ve inşallah her geçen gün çok daha iyi seviyelere ulaşacaklardır. Deneyap Atölyelerimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Şırnak ve Ordu İllerine yapılan canlı bağlantıların ardından, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 27 il ile eş zamanlı olarak sahnede açılış kurdelesini keserek 27 Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyelerinin açılışını gerçekleştirdi.

Cizre’deki Deneyap Atölyesinin açılışı Kaymakam / Belediye Başkan V. Mehmet Tunç tarafından gerçekleştirildi. Program sonrası Kaymakam Tunç, beraberinde İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Abdulhakim Selimoğlu ve İlçe Gençlik Merkezi Müdürü Nurettin Kümür ile birlikte Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyesini gezerek bilgiler aldı. Tunç, Gençlik Merkezinde bulunan öğrencilerle bir süre sohbet ederek, başarılar diledi.

web tasarım web hosting

Copyrigt © 2017 Cizre.bel.tr | Tel: 0 (486) 616-1010 - Fax: 0 (486) 616-8513