Belediyemiz Tarihi Hamidiye Kışlasına Sahip Çıkıyor.

Belediyemiz Tarihi Hamidiye Kışlasına Sahip Çıkıyor.

Belediyemiz Tarihi Hamidiye Kışlasına Sahip Çıkıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yatırım programına alınan ve projeleri koruma kurulunca onaylanan 1. Derece Arkeolojik Sit alanı olan Tarihi İçkale’yi Cizre Kaymakamlığı ve Cizre Belediyesi olarak bir açık hava müzesine dönüştürmek için çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Kalenin batı girişinde yer alan İçkale surları savunmasız bir şekilde her geçen gün tahrip olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmakta ve bu alanın içerisindeki diğer tescilli yapılarımız da işlevlendirilmediğinden güvenlik sorunu meydana getirmektedir. Bunun önüne geçebilmek ve tarihi binlerce yıl öncesine dayanan İçkale’nin korunması ve gelecek kuşaklara güvenle devredilebilmesi için restorasyon ve çevre düzenleme projelerimizi hayata geçiriyoruz.

Bu kapsamda Hamidiye Kışla binasını bir kent müzesine, karargah binasını Arkeolojik müzeye, Yemekhane binasını İsmail Ebul-İz El Cezeri müzesine ve Mem zindanını da Mem u Zin müzesine dönüştürmeyi planlıyoruz.

ÇEVRE DÜZENLEME VE PEYZAJ ÇALIŞMALARI

Belediyemiz, Hamidiye kışlası alanında biriken toprak yığını, barakalar ve yabani otların temizlenmesi için çalışmalar gerçekleştirdi. Ayrıca ekiplerimiz, kışlanın içerisinde bulunan Mir Bahçesinde Cizre tarihine uygun peyzaj çalışması yapacak. Yapılan çalışmalar kapsamında; gelin damat yürüyüş yolları, süs havuzları, satranç oyun grupları, oturma grupları, tarihi yapıların aydınlatılması, gelin damat fotoğraf çekme stantları ve salıncaklar yer alacak. Ayrıca ekiplerimiz, Mir bahçesinden sonra Hamidiye kışlasının iç tarafında da çevre düzenleme çalışması başlatacak.

Bu doğrultuda kamu kurumları olarak görevlerini yerine getirdiklerini belirten, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekilimiz Davut SİNANOĞLU, ‘‘Hemşehrilerimizi kadim şehrimizin bu eşsiz yapısının korunması ve tahrip olmaması için daha dikkatli olmaya, surlarımıza ve tescilli yapılarımıza zarar verilmemesi hususunda azami gayreti göstermeye davet ediyorum, vatandaşlarımızın tarihe tanıklık eden bu güzelliklere zarar verebilecek her türlü davranıştan kaçınarak tarihlerine sahip çıkacaklarına inanıyorum.” İfadelerini kullandı.

Copyrigt © 2017 Cizre.bel.tr | Tel: 0 (486) 616-1010 - Fax: 0 (486) 616-8513