İsmail Ebul-iz El Cezeri Müzesi

İsmail Ebul-iz El Cezeri Müzesi

1136 yılında Cizre'nin Tor mahallesinde doğan, öğrenimini Camia Medresesi'nde tamamlayarak, fizik ve mekanik alanlarında yoğunlaşıp ve pek çok ilke ve buluşa imza atan, Sibernetik alanın kurucusu kabul edilen fizikçi, robot ve matrix ustası bilim insanı İsmail Ebul-iz El-Cezeri adına müze yapılması için Belediyemizce çalışmalar başlatıldı.

Bırca Belek’te karargah binasında kurulacak olan müzede Cezeri’nin makineleri ve buluşlarından örnekler sergilenecektir. Müze Müdürlüğü kurulması süreci devam eden ilçemizde Belediye olarak önemli bir kültür hizmetine imza atacaklarını ifade eden Kaymakam ve Belediye Başkan Vekilimiz Davut Sinanoğlu “ Hemşehrimiz Cezeri gibi bir dâhinin tanınması, medeniyetimize ve insanlığa yaptığı katkıların bilinmesi ve bu vesile ile genç nesillere ilham olması amacıyla bir müze kurulmasını kararlaştırdık. Bırca Belek’te peyzaj, aydınlatma ve bazı bakım onarım işleri devam ediyor. Bu çalışmalara paralel olarak Cezeri Müzesinde sergilenecek makine, robot ve diğer çalışmaların siparişini verdik. Allah nasip ederse yaz aylarında müze çalışması tamamlanacak.”

İlçemizin tarihi, kültürel değerlerinin ihmal edildiğini vurgulayan Sinanoğlu “Hz .Nuh, El Cezeri, Melayi Ciziri, Mem u Zin gibi değerlerimiz var. Türbeler ve diğer tarihi mekanlar ucube yapılar arasında kaybolmuş. İlgili Bakanlıklarımızın desteği ile buralarda çalışma yapıyoruz. Şüphesiz amacımız tarihi şahsiyetlere ve mekanlara sahip çıkmak ve gelecek nesillere taşımak, kültür ve sanat hayatını zenginleştirmek ancak bunun yanında tarihi ve turistik değerlerimiz üzerinden ekonomik fayda da elde etmek istiyoruz. Bu çerçevede planladığımız projeler yaz aylarına doğru bir bir hayata geçecektir” dedi.

Copyrigt © 2017 Cizre.bel.tr | Tel: 0 (486) 616-1010 - Fax: 0 (486) 616-8513